امنیت اسمارت فون ها!! (بخش اول)

smartphones security,security,امنیت تلفن,امنیت موبایل,امنیت اسمارتقون,امنیت گوشی,android,ios,اندروید,آی او اس,

امروزه یکی از مهمترین دقدقه های مردم انتخاب گوشی و تبلت خوب و برطرف کردن نیاز های روزمره خود  بوسیله آنها است؛ اما همانطور که باید در خرید و نحوه انتخاب اسمارتفون ها دقت داشته باشیم، در مورد استفاده از آنها و چگونگی تامین امنیت اطلاعات شخصی که در اسمارتفون خود داریم هم باید دقت کنیم...

به هنگام نصب نرم افزارها و استفاده از اینترنت می بایست مراقب تهدیدها نیز باشیم چرا كه گوشی هوشمند شما می تواند توسط نرم افزاهای مخرب، تروجان ها، کرم ها یا دیگر تهدیدها آلوده شود. در صورتی كه محافظت كافی را از تلفن خود نداشته باشید می تواند برای شما دردسر ساز بوده و به نوعی تمامی اطلاعات شما را نابود كنند    .

گوشی های هوشمند یك سری از خطرات دیگر همچون وای- فای و بلوتوث را نیز به همراه دارند. زمانی كه شما از برخی از ارائه كنندگان وای فای رایگان مانند hotspot استفاده می كنید باید مراقب باشید چرا كه برخی از نرم افزارهای مخرب می توانند اطلاعات شخصی همچون گذرواژه ها، اطلاعات کارت اعتباری و دیگر اطلاعات شناسایی کاربر را به دست آورند. چنانچه وای- فای رایگانی در یک مکان عمومی یافتید که به وسیله یک شرکت معتبر ارائه نشده است، از آن اجتناب کنید.

از جمله تهدیدات دیگر، پیام رسانی متنی جنگی است، که در خوردروهایی كاربرد دارد كه به گوشی های هوشمند متصل می شوند. با استفاده از این پیام رسان های متنی جنگی می توانند تمامی رمزهای شما را ردیابی كرده و در نهایت خودرو شما را بدون کلید به سرقت ببرند.

به این نكته توجه داشته باشید كه، اگر رمز عبوری که در گوشی تان استفاده می کنید، چه برای باز کردن قفل، دسترسی به پیامگیر صوتی یا تنظیم و راه اندازی بلوتوث باشد، در این حالت گوشی شما تنها به عنوان یك دستگاه تلقی نمی شود بلكه به عنوان یك منبع اطلاعاتی مطرح می شود.

به هنگام دانلود و یا خرید اپلیكیشن برای اسمارت فون خود، به فروشگاه مورد نظر دقت كنید. همچنین باید آگاه باشید که نشانی های وب (URL) کوتاه شده در توییتر و ایمیل می توانند خطرناک باشند. این موضوع همان قدر كه بر روی رایانه های شخصی اهمیت دارد بر روی گوشی های هوشمند نیز دارای اهمیت است چرا كه لینک های به دست آمده می توانند به آسانی در خدمت کدهای مخرب مختلف باشند.

به این نكته توجه داشته باشید كه اگر رمز عبوری که در گوشی تان استفاده می کنید، چه برای باز کردن قفل، دسترسی به پیامگیر صوتی یا تنظیم و راه اندازی بلوتوث باشد، در این حالت گوشی شما تنها به عنوان یك دستگاه تلقی نمی شود بلكه به عنوان یك منبع اطلاعاتی مطرح می شود.
 

در صورتی كه می خواهید گوشی شما به طعمه ای برای سرقت خودرو و یا یک دستگاه شنونده یا ردیاب یا وسیله ای برای فرستادن تمامی اطلاعات شخصی به یک گروه هكر تبدیل نشود بهتر است نكات زیر را به دقت انجام دهید:

** اگر از گوشی مانند Android و iOS استفاده می كنید و با قابلیتی همچون كشیدن بر روی صفحه كلید برای شروع كار استفاده می كنید با توجه به جالب بودن این قابلیت، بهتر است از رمز ورود برای صفحه نمایش خود استفاده كنید.

** از ابزارهای پشتیبان گیری و نرم افزار امنیتی معروف و پر آوازه که امتحان خود را طی سالیان سال پس داده اند استفاده كنید.
 

به طور كلی شما نمی توانید از هر تهدید خاصی آگاه شوید، اما با کمک نکات بالا می توانید از تهدیدها تا حدی جلوگیری کنید و اقدامات لازم را برای بین بردن خطرها به کار ببندید.

نظرات بينندگان

رضا عباسی

9 بهمن 1393 - 03:21 بعد از ظهر
عالی ب نظر میاد

امید شرافتمند

13 فروردين 1395 - 12:48 قبل از ظهر
نظر من خیلی خوب است

اگر نظري در مورد اين مطلب داريد در اين قسمت مشخص نماييد

آدرس پست الکترونيک (E-mail) شما قابل مشاهده نخواهد بود

  • اين بخش تنها جهت ارائه نظر در مورد همين مطلب مي باشد و نظرات نامرتبط حذف خواهند شد.
  • لطفا از درج متون تبليغاتي و يا توهين آميز شديدا خودداري نماييد.
  • فقط نام شما نمايش داده خواهد شد و هيچ اطلاعات اضافه اي در اختيار سايرين قرار نخواهد گرفت.
  • نظر شما پس از تأييد قابل مشاهده خواهد بود، لذا ممکن است پس از چند دقيقه نظر ثبت شده قابل مشاهده باشد.

تصوير امنيتي

نمي توانيد اطلاعات تصوير فوق را بخوانيد؟ براي ايجاد کد جديد اينجا را کليک نماييد